Duty free shopy v Hurghadě

Duty free na letišti

Duty free shopy naleznete na každém mezinárodním letišti, tedy i při příletu do Hurghady. Tento free shop se nachází v příletové hale po pravé straně v části s pásy na zavazadla. Pokud nejste příliš znalí organizace po vašem příletu na letišti,určitě bychom nedoporučovali jeho návštěvu příliš prodlužovat. Na parkovišti již na Vás čekají autobusy, které Vás rozvezou do jednotlivých hotelů.

Duty free v centru Hurghady

V Hurghadě se nachází ještě dva duty free shopy. Jeden z nich je na hlavní ulici v Sakkale, v těsné blízkosti hotelu Sea Gull - část Club v prvním patře. Tento je nejvíce navštěvovaný, což vede k tomu, že často zde nenaleznete to, co právě hledáte. Ačkoliv se snaží o rychlé dozásobení, ne vždy se jim to daří.

Druhý duty free shop se nachází v části Hurghady zvané Village Road, jen několik desítek metrů jižně od hotelu Charm Life. Pokud toužíte po nákupu parfémů, určitě doporučím jeho návštěvu (u Sea Gullu nemají téměř žádný výběr), ceny u alkoholu však někdy bývají o 1 - 2 USD vyšší než v centru.

Další duty free se nachází v El Gouně v přístavu Abu Tig Marina.

Pozor: v duty free v Hurghadě je možno nakupovat pouze do 48 hodin od příletu do Egypta

V těchto obchodech můžete výhodně nakoupit zboží bez cla a daní do 24 hodin po Vašem příletu. (Alespoň takto je oficiálně uváděno, nicméně ve všech duty shopech v Hurghadě je možno nakupovat do 48 hodin po příletu). K tomu, abyste zde mohli nakupovat musíte mít s sebou cestovní doklad s řádně čitelným datumem na vstupním razítku.

Kolik zboží můžeme nakoupit?

Nákupy jsou omezeny 3 lahvemi alkoholu a 3 krabicemi cigaret na dospělou osobu (tj. na pas). Toto omezení se nevztahuje na duty free shop na letišti při odletu z Egypta. Celý proces nákupu je však na naše poměry trochu zdlouhavý (cca 15 minut i více, podle počtu zákazníků a rychlosti zaměstnanců). Poté co si vyberete zboží, jeden z pracovníků Vám vypíše doklad, kde spočítá celkovou sumu, opíše číslo Vašeho pasu a požádá o Váš podpis. S takto vyplněným formulářem postoupíte k dalšímu pracovníkovi, který překontroluje platnost Vašeho nákupu (zejména, zda skutečně nakupujete v časovém limitu), ponechá si část formuláře a Vám do pasu ke vstupnímu razítku dopíše několik málo údajů, které Vám znemožní nakoupit nad limit v jiném duty free shopu). S formulářem dále postoupíte k "pokladně", kde zaplatíte. Je lepší mít připraveny drobné. Po zaplacení si pak můžete Vámi vybrané zboží vyzvednout. Proces sice zdlouhavý, nicméně při tak výhodných cenách, zejména u cigaret, se oplatí ho absolvovat. U Duty free v hotelové zóně je proces o něco málo rychlejší, pas totiž kontroluje stejná osoba, u které platíte.

Duty free shop
Duty free shop na Village Road

Nakupování při odleteu

Při odletu můžete nakupovat v duty free shopech na letišti v odletové hale. Zde můžete nakupovat bez jakéhokoliv omezení, nezapomínejte, že existují limity pro dovoz tabáku, parfémů a dalšího zboží z nečlenských zemí EU do České republiky.

Kolik cigaret můžeme dovézt do ČR?

Egypt je nečlenskou zemí Evropské unie a podle celního zákona zde platí následující předpisy:

V rámci limitu 175 Eur je každému cestujícímu osvobozeno od cla nejvýše toto množství následujícího zboží:
a) tabáku a tabákových výrobků
• 200 kusů cigaret, nebo
• 100 kusů doutníčků (doutníky o hmotnosti nejvýše 3 gramy na kus), nebo
• 50 kusů doutníků, nebo
• 250 gramů tabáku na kouření, nebo
• úměrná souprava těchto tabákových výrobků,

b) alkohol a alkoholické nápoje:
• destiláty a lihoviny se skutečným obsahem alkoholu vyšším než 22 % objemových; nedenaturovaný ethylalkohol s obsahem alkoholu 80 % objemových nebo více: 1 litr, nebo
• destiláty a lihoviny, aperitivy vyrobené z vína nebo alkoholu, tafia, saké nebo podobné nápoje s obsahem alkoholu nepřevyšujícím 22 % objemových; šumivá vína, likérová vína: 1 litr nebo úměrná souprava těchto výrobků, a
• nešumivá vína: 2 litry;

c) parfémy: 50 gramů, nebo
toaletní vody: 0,25 litru.

Ceny v duty free

Pro zjištění cen zboží v duty free Vám může být nápomocna následující stránka společnosti Egypt Free Shops CO. Což je společnost, která provozuje své obchody na letišti a na Village Road. V oddíle "Price list" jsou uvedeny ceny podle jednotlivých druhů zboží.

Nevím, jak jsou tyto informace aktuální, z vlastních zkušeností vím, že ceny na internetu neodpovídají skutečnosti. Skutečné ceny jsou podle položky cca 2 - 15 USD vyšší. Uvedený přehled Vám může posloužit k získání přehledu o nabízeném sortimentu. Bohužel ne vždy je vše na skladě.