Základní informace o Hurghadě

Všeobecné informace

Hurghada, arabsky Al-Gurdaga, je poměrně mladé přímořské letovisko. Bylo založeno ve 20. letech minulého století. Obyvatelé, kteří zde žili, se živili především rybolovem. Od roku 1980 zde začali investovat Američané, Evropané a egyptská smetánka. Původní malá rybářská vesnička s několika tisíci obyvateli se pomalu začala přeměňovat v přímořské letovisko.

Dnes je Hurhada největším turistickým centrem na pobřeží Rudého moře, za což vděčí rozvoji turistiky. Hurghada měla totiž dobré výchozí podmínky stát se vyhledávaným střediskem v relativně krátké době, nacházelo se zde bývalé vojenské letiště, které bylo přeměněno na civilní, schopné pojmout až několik desítek letadel denně. Letiště, především jeho příletová část, bylo v roce 2006 zrekonstruováno, čímž se jeho kapacita na základě stále vzrůstajících požadavků ještě zvýšila.

Hurghada dnešních dnů

V současné době žije v Hurghadě asi 60 000 tisíc obyvatel a dalších více než 20 000 přistěhovalců bez oficiálního povolení k pobytu, především z měst v Horním Egyptě z oblasti údolí Nilu. Podle některých statistik více než 20 % obyvatel Hurghady tvoří cizinci, kteří v Hurghadě v posledních letech kupují ve velkém nemovitosti. Egypťany láká vidina rychlého zbohatnutí, ale situace již není taková jako před několika lety. Vysoká konkurence nutí místní obchodníky (k velké radosti turistů) snižovat ceny. Ještě před deseti lety zde bylo jen několik málo obchodů se suvenýry a místními restauracemi. Nyní zde naleznete nepřeberné množství obchodů, restaurací, diskoték apod. Každý měsíc navštíví Hurghadu více než 120 000 turistů a toto číslo neustále stoupá.

Jak velká je Hurghada?

Pobřeží Hurhady je delší než 90 km. Do tzv. Hurghádské riviéry spadá 25 km severně vzdálená El Gouna, staré centrum El Dahar, nové centrum Sakkala, hotelová zóna (často označována jako Village Road, od hotelu Sindibad Aquapark až po hotel Coral Beach)táhnoucí se na jih v délce 20 km, oblast Makadi, zátoky Soma Bay a směrem na jih je její poslední částí Safága (60 km). Nachází se zde více než 160 hotelů a každým rokem přibývají další. Ony nádherné 4 a 5 hvězdičkové paláce, které jsou schopny uspokojit i ty nejnáročnější klienty a jejich personál je připraven pro své klienty "snést modré z nebe".

Přístav

V Hurghadě se nachází mezinárodní přístav, z něhož téměř každý den odjíždí rychlolodě do Sharm El Sheiku na Sinajském poloostrově a také trajekty do Saúdské Arábie. Hurghada je velmi dobrým výchozím cílem pro výlety do Káhiry a Luxoru, ale také pro časově méně náročné výlety umožňující poznat její okolí a život místních obyvatel. Je také oblíbeným cílem potápěčů, kteří chtějí svou zálibu spojit i s poznáním historie země.

El Gouna

El Gouna je neustále se rozvíjející letovisko ležící cca 25 km severně od Hurghady, které bylo založeno před více než 20 lety. Pokud se vám podaří se zde během vaší dovolené podívat, určitě nebudete litovat.

El Dahar

Dahar je místem, na kterém se nacházelo původní osídlení. Tato část města je některými turisty obdivována, jinými opovrhována. Nicméně právě zde můžete zažít pravou arabskou atmosféru obklopeni místními obyvateli. Nachází se zde spousta starých obydlí, které jsou ve velmi špatném stavu, ale také spousta nově vystavěných domů v čistém arabském stylu.

Sakkala

Pojedete-li z Daharu do části Sakkala podél moře, budete projíždět kolem místního přístavu, kde se také nachází malá loděnice. Sakkala je novější turistické středisko, které obklopuje jednu hlavní ulici. Najdeme zde pouze několik málo hotelů na pobřeží (Sea Gull, La Pacha, Regina Style, Holidays Resort atd.) a několik malých městkých hotelů, ale nepřeběrné množství obchodů (v některých jsou uvedeny ceny u zboží), restaurací, barů, McDonalds, KFC atd.

Okolí Hurghady

Asi 30 km jižně od Hurghady se nachází oblast Makadi Bay, která stejně jako El Gouna patří k vyhledávaným místům pro svou čistotu, architektonickou jednotnost a nadstandartně poskytované služby. Jména hotelů jako Solymar Club Makadi, Makadi Beach, Club Azur, Makadi Spa Resort, Le Meridien atd. jsou samy o sobě zárukou příjemně strávené dovolené v luxusním prostředí. Makadi má své malé centrum s obchůdky a bankou, po kterém jezdí malinký vláček (atrakce pěkná pro děti). Do staré části města Hurghada jezdí kyvadlové autobusy ze všech hotelů.

Dále na jih se nachází oblast Soma Bay s nádhernými neporušenými korálovými útesy. Hotely Intercontinental Soma Bay a Sheraton Soma Bay splní nároky i těch nejnáročnějších klientů.

Pobřeží na jihu uzavírá přístav Safaga, který je výchozím bodem pro konvoj směřující do Luxoru. Nachází se zde několik hotelů. Oblast je známá svými nádhernými neporušenými korálovými útesy.