Ramadán v roce 2014

Ramadán, postní měsíc dodržovaný ve všech muslimských zemích, tedy i v Egyptě, Tunisku, Maroku, Turecku, Spojených arabských emirátech apod., připadá v roce 2014 na období 29. června až 28. července.

Protože ramadán vychází z lunárního kalendáře, který je o jedenáct dnů kratší než námi používaný gregoriánský kalendář, jedná se o svátek pohyblivý. Dodržování půstu během měsíce ramadánu je jedním z pěti pilířů islámu. Během tohoto posvátného měsíce se postí od východu do západu slunce téměř všichni vyznavači islámu. Dodržování půstu není povinné pro děti do věku puberty, chronicky nemocné a staré osoby, těhotné a kojící ženy. Ten, kdo se nemůže postit v průběhu ramadánu, např. z důvodu náhlého onemocnění, by měl "zameškané dny nahradit" po skončení ramadánu. Půst, který každý den začíná s východem slunce, znamená pro věřící odepření si jídla, pití, kouření a jakýchkoliv tělesných požitků.

Ramadán, postní měsíc Koránu, také znamená konání dobrých skutků (muslimové by v tento měsíc neměli ani používat sprostá slova, nadávky, urážet druhé apod.), doporučuje se intenzivní četba Koránu v průběhu tohoto období.

Turisté se často ptají, jakým způsobem ovlivní ramadán jejich dovolenou. Odpověď na tuto otázku není zcela jednoznačná. Na jednu stranu jsou to muslimové, kteří se postí, ne turisté jiného vyznání, kteří mohou na své dovolené v Egyptě jíst a pít, co hrdlo ráčí. Na druhou stranu převážná část zaměstnanců hotelových komplexů jsou muslimové, kteří budou půst dodržovat. To se může projevit, zejména pokud ramadán, podobně jako letos, připadne na prázdniny, jejich sníženou aktivitou. Není jednoduché postit se a pracovat např. v baru na pláží a usmívat se odpoledne stejně jako ráno na turisty. Ať se budou místní snažit sebevíce, jejich výkon bude pravděpodobně nižší než v ostatních měsících. Dále vás jako turisty může ovlivnit změněná otevírací doba v obchodech. Počítejte s tím, že přibližně hodinu po západu slunce bude většina obchodů zavřená. Na druhou stranu bývají během ramadánu obchody otevřeny po pozdních večerních hodin.